Amber Gold – druga strona medalu


Opublikowano o


amber gold

Kolosalne i bardzo ochoczo opisywane przez media problemy wierzycieli Amber Gold przesłaniają drugą stronę medalu, jaką jest sytuacja dłużników Amber Gold, a więc ludzi, którym Amber Gold pożyczał ulokowane na jego kontach pieniądze. Ta druga strona działalności Amber Gold – działalność pożyczkowa – znana jest w istocie niewielu osobom.

W sprawie afery Amber Gold komisja sejmowa działa na pełnych obrotach. Działa także syndyk masy upadłości Amber Gold. Syndyk realizuje swój sztandarowy pomysł polegający na windykowaniu pożyczkobiorców, którzy tuż przed ujawnieniem afery w pierwszej połowie roku 2012 zaciągali swoje zobowiązania względem upadłej spółki. Dłużnicy, którzy dziś zastanawiają się czy płacić na rzecz Amber Gold pieniądze czy nie, czy się odwoływać czy nie, powinni wiedzieć, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich zobowiązanie względem pożyczkodawcy jest przedawnione. Powinni więc w sprzeciwie od nakazu zapłaty podnieść zarzut przedawnienia roszczenia Amber Gold.

W wielu przypadkach, które do nas trafiają przedawnienie trzyletnie rozpoczyna bieg od dnia, w którym Amber Gold pozostawał w zwłoce względem dłużników, którzy chcieli realizować swoje zobowiązania. Nie mogli jednak tego robić, ponieważ Amber Gold w nerwowej atmosferze rozgrywającego się wtedy pierwszego etapu afery – etapu dla szerokiej publiczności niejawnego – zmieniało kilkukrotnie konta bankowe na które rzekomo miały trafiać pieniądze od pożyczkobiorców. O niektórych takich zmianach Amber Gold informowało pożyczkobiorców, o niektórych nie informowało. Dłużnicy w uzasadnionej niepewności wstrzymywali się od realizowania zobowiązania na rzecz Amber Gold. Potem były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, a potem afera wybuchła na dobre, czego konsekwencją była upadłość i zupełny mętlik w głowach dłużników Amber Gold.

Oczywiście cała sytuacja z perspektywy dłużników Amber Gold nie wygląda tak dramatycznie jak z perspektywy wierzycieli tejże firmy, ale niemniej dzisiaj otrzymywane pozwy i nakazy zapłaty niekoniecznie trzeba traktować jako wyraz dziejowej sprawiedliwości. Przebudzenie wierzyciela po tak długim czasie może być ciosem dla wielu dłużników, którzy zawsze powinni rozważyć wszystkie możliwości obrony przed roszczeniami Syndyka.

Nie twierdzę jednocześnie, że w każdym przypadku dłużnik Amber Gold będzie mógł się obronić zarzutem przedawnienia. Każda sprawa jest inna. Umowy były zawierane w różnych sytuacjach i kontekstach polityczno-prawnych. Dlatego zanim dłużnik podejmie obronę w sprawie przeciwko Amber Gold powinien dobrze rozeznać się w możliwościach prawnych, którymi dysponuje w swojej konkretnej sprawie.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 5


 • Michaela 8 czerwca 2017 o 15:46

  Dostałam pismo nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 10.02.2017 w tej samej kopercie zajęcie wierzytelności zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 22.03.2017r. Wcześniej nie poinformowano mnie o postępowaniu upominawczym. Mam ciężka sytuację nie pracuje jestem samotna matka mam tylko 500+ na dzieci czyli 1000zl i alimenty 300zl mieszkam u rodziców choruje na epilepsje przez co nie chcą mnie zatrudnić co mam robić? I dlaczego wcześniej nie dostałam upomnienia tylko teraz w jednym liście?

  Odpowiedz

 • Radosław Owczarkowski 8 czerwca 2017 o 15:55

  Dostała Pani korespondencję z kancelarii komorniczej, a nie z sądu. Pewnie kilka tygodni wcześniej sąd doręczał Pani nakaz zapłaty i udzielał Pani terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Mogła Pani albo
  1. odebrać przesyłkę i odłożyć ją na półkę nieskłądając sprzeciwu… albo
  2. nie odebrać przesyłki ze względu na wyjazd, urlop, albo po prostu dlatego, że Pani już nie mieszka pod starym adresem, albo
  3. przesyłka nie została Pani w ogóle doręczona (błąd sądu lub poczty).

  Jeżeli występuje sytuacja pierwsza, to o dalszym działaniu zapominamy, jeżeli występuje sytuacja druga lub trzecia, to jak najbardziej można myśleć o złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłąty. W takiej sytuacji możliwe jest doprowadzenie do tego, żeby nakaz zapłaty uchylić i – o ile – dysponuje Pani argumentami merytorycznymi – sprawę wygrać uzyskując oddalenie powództwa lub umorzenia postępowania.

  Odpowiedz

 • Sergiusz 8 czerwca 2017 o 17:05

  Witam kilka dni temu rozmawialismy w sprawie Amber Gold w mailu są dokumenty. prosze zobaczyc czy da sie cos w mojej sprawie jescze cos wskorac czy juz jestsprawa przegrana i mam sie dogadywac z wierzycielem tzn Syndykiem Amber Gold ze wplace im kwote np 15tys i zamykamy sprawe

  Odpowiedz

 • karka111 13 czerwca 2017 o 15:54

  Wtedy to wyglądało tak, że chciałam spłacać AMberowi, ale nie było żadnych telefonów podanych, nigdzie się nie można było dodzwonić, nikt nic nie wiedział. placówki pozamykane, dechami pozabijane. Jak w takich warunkach można mówić, że ja powinnam Amberowi coś płacić. Nie wiedziałam zupełnie gdzie płacić i jak, więc nie płaciłam. A syndyk twierdzi, że można był spłacać, że każdy mógł się dowiedzieć gdzie płacić. Przecież to bzdura. Jak PIS i DUDA komisje tylko robią, a realnej pomocy w walce z tymi patologiami nie ma.
  A może jest tu ktoś kto ma już pozew od AMbera i pałuje się z syndykiem? Może coś podpowiecie? Bo ja już nie wiem jak do tego człowieka dotrzeć.

  Odpowiedz

 • Radosław Owczarkowski 13 czerwca 2017 o 17:03

  Pomagamy w tego rodzaju sprawach. Aktualnie prowadzimy kilka postępowań, w których powodem jest Syndyk AG. Jeśli Pani chce, możemy przygotować ofertę na obsługę także Pani sprawy. Proszę o kontakt mailowy.

  Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook