Co to jest sekurytyzacja? Czyli dlaczego nakaz zapłaty dostajesz od dziwnego funduszu.


Opublikowano o


NSFIZ nakaz zapłaty

Wytłumaczymy co kryje się pod pojęciem sekurytyzacja. Jeśli jesteś dłużnikiem i borykasz się ze spłatą swoich zobowiązań przejętych przez podmiot mieniący się niestandaryzowanym sekurytyzowanym funduszem inwestycyjnym zamkniętym, to temat ten może Cię zainteresować, o tyle, że to właśnie sekurytyzacją wierzytelności zajmuje się podmiot, który dzisiaj jako następca Twojego pierwotnego wierzyciela domaga się od Ciebie pieniędzy. Od razu powiem, że temat ten może być ciekawy tylko dla bardziej dociekliwych czytelników, a wiedza, o której tutaj mówimy nie jest niezbędna do tego, aby prawidłowo złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, albo zrozumieć czym jest np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Co do sekurytyzacji, to jest to proces wyizolowywania części aktywów banku poza ramy tego banku. Dodajmy, że chodzi w praktyce o aktywa związane z wierzytelnościami banku, zwykle wierzytelnościami trudnymi, nie dającymi dobrych rokowań co do ich spieniężenia. Wyizolowanie tych aktywów ma w założeniu polepszyć bilans banku i optycznie poprawić jego kondycję finansową. Ten mechanizm został wymyślony i po raz pierwszy wdrożony w Stanach Zjednoczonych. Były to lata 70-te ubiegłego wieku. W końcu lat 80-tych sekurytyzacji zaczęto próbować w Europie, najpierw w Wielkiej Brytanii, potem także w innych krajach.

Do Polski sekurytyzacja zawitała wraz ze zmianami ustawy Prawo Bankowe oraz wprowadzeniem nowej ustawy o Funduszach inwestycyjnych w roku 2004. W rzeczywistości do pierwszych formalnych sekurytyzacji wierzytelności bankowych dochodzi w Polsce w roku 2005, kiedy to powołany do życia zostaje pierwszy fundusz sekurytyzacyjny pod nazwą PROKURA Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Dzisiaj PROKURA jest jednym z liderów sekurytyzacji wierzytelności bankowych w Polsce. Tysiące osób otrzymało już nakaz zapłaty od tej firmy i zapewne tysiące dłużników jeszcze będzie musiało bronić się przygotowując sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym czy nakazowym. Fundusze bowiem po przejęcie wierzytelności i wyemitowaniu na rzecz swoich uczestników certyfikatów inwestycyjnych przystępują do windykowania należności z przejętych od banków pakietów. Fundusze robią to przy pomocy tak zwanych serwisantów albo inaczej agentów obsługi. Przykładowo dla wspomnianej PROKURY serwisantem jest firma windykacyjna KRUK SA. Serwisant prowadzi dla obsługiwanego funduszu obsługę prawną prowadzonych procesów windykacyjnych, czyli przygotowuje wezwania do zapłaty, uzyskuje sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, albo nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wrocławska PROKURA jest w tym układzie tylko podmiotem praw, ale wszystkie działania na tym polu przeprowadza dla niej serwisant, czyli KRUK SA.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 3


 • Nina 2 grudnia 2016 o 13:59

  Czy to możliwe, że jedna firma (chodzi dokładnie o coś takiego jak Universe sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny) najpierw w jednej sprawie cofa pozew, a potem za kilka miesięcy jeszcze raz dostaję nakaz zapłaty z sądu (tym razem już innego sądu, bo ten pierwszy nakaz zapłaty to był z e-sądu). Czy to jest jakaś pomyłka sądu czy ich pomyłka, czy coś z tym mogę zrobić? Czy w ogóle muszę znów pisać sprzeciw od nakazu zapłaty? Ja tam w tej pierwszej sprawie napisałam taki zwykły formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty, ale teraz to już nie wiem czy coś źle nie zrobiłam. Proszę o pomoc i o radę.

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 2 grudnia 2016 o 14:00

   To jest możliwe i co więcej, są takie firmy windykacyjne, i fundusze, które próbują szczęścia raz, a potem drugi raz, albo po cofnięciu powództwa sprzedają wierzytelność innej firmie lub funduszowi. To jest normalne, to się zdarza. Czy to się zdarzyło w Pani sprawie to do końca nie jestem pewien, ale wszystko na to wskazuje. W takiej sytuacji trzeba koniecznie dopilnować terminu i złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Polecam także naszą obsługę w tej sprawie. W tym celu potrzebna będzie rozmowa i przesłanie dokumentów do analizy: biuro@mamnakaz.pl.

   Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook