Czego mogę spodziewać się po firmie windykacyjnej?


Opublikowano oKażda firma ma inną strategię dochodzenia wierzytelności, a nawet w wielu przypadkach strategia dochodzenia wierzytelności różni się w zależności od portfela wierzytelności. Nieraz firmy windykacyjne prowadzą długie postępowania polubowne – dzwonią, piszą listy, nawet wysyłają swoich przedstawicieli terenowych do osobistego kontaktu. Czasami jednak firmy windykacyjne od razu po nabyciu wierzytelności występują do sądu w celu uzyskania nakazu zapłaty. Zaobserwowaliśmy, że taką strategie ma np. firma EQUES DEBITUM w odniesieniu do pakietu wierzytelności telewizji N. W takim przypadku dłużnik jest najbardziej zaskakiwany nagłym otrzymaniem nakazu zapłaty, ponieważ nigdy wcześniej nie dostawał żadnej korespondencji od firmy EQUES DEBITUM.

Inne podejście przyjmuje zwykle GETBACK,  który bardzo często prowadzi długie postępowania polubowne, starając się nakłonić dłużnika do spłacenia długu bez kierowania sprawy do sądu. W takich sprawach należy pamiętać, że firma windykacyjna działa we własnym interesie, kierując się przede wszystkim maksymalizacją zysków. Nigdy nie dowiesz się od konsultanta o tym, że roszczenie jest już np. przedawnione i że możesz skutecznie, w prosty sposób uchylić się od spłaty długu.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 2


 • Mariusz 2 stycznia 2017 o 14:53

  Witam. Ja też właśnie mam do czynienia z tą firmą Getback. Sprawa już jakiś czas trwa – aż 6 miesięcy. Oczywiście olałem temat najpierw. Pisali do mnie pełno sms-ów, żeby wpłacić bo inaczej…. itd. Był też sms, że może pojawić się negocjator terenowy. I o dziwo pojawił się w moim domu. Powiedział, że wizyta ma na celu zawarcie ugody. Zaproponował dwa wyjścia. Raty lub jednorazowa wpłata z częściowym umorzeniem. Nie zapłaciłem do tej pory bo ostatnio krucho z kasą. Nie wiem czy nie skierowali tej sprawy już do komornika. I tutaj właśnie się zastanawiam jak powiedzieć komornikowi, że ta cała sprawa jest przedawniona, czy on to bierze w ogóle pod uwagę? Windykator nie chciał o tym słyszeć i mówił, że to nieważne.

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 2 stycznia 2017 o 15:21

   Panie Mariuszu,
   Sprawa trafi do komornika tylko jeśli Getback dostanie tytuł wykonawczy, czyli nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Musi o to wystąpić do sądu. Sąd natomiast musi Panu nakaz zapłaty doręczyć i wtedy ma Pan możliwość odwołania się poprzez złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty lub zarzutów od nakazu zapłaty, w zależności od tego czy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym czy w postępowaniu nakazowym (dla ułatwienia, zwykle w nakazowym wydawane są nakazy z weksla).
   Czyli, to co teraz musi Pan robić, to czekać na nakaz zapłaty z sądu – pilnować poczty i następnie nie przegapić 14 dniowego terminu do odwołania się. Z tego co Pan mówi w sprawie może zaważyć zarzut przedawnienia, więc warto o tę sprawę należycie zadbać.

   Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook