Czy tylko przedawnienie uratuje cię przed nakazem zapłaty?


Opublikowano oObserwacje rynku wierzytelności prowadzą do wniosku, że pojawia się na nim coraz więcej funduszy inwestycyjnych typu NSFIZ (Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Fundusze te inwestują głównie w wierzytelności wystawiane na sprzedaż przez banki. Jakiego typu wierzytelności pozbywają się banki – nie trudno się domyślić. Są to wierzytelności, których bank po prostu nie potrafił wyegzekwować od swoich dłużników. NSFiZ nabywa portfel takich wierzytelności poprzez umowę cesji, a po jego nabyciu nie pozostaje mu nic innego, jak skierowanie pozwu do odpowiedniego sądu o wydanie nakazu zapłaty.

Po otrzymaniu nakazu zapłaty, nasi klienci często są zdezorientowani i pytają dlaczego firma, w której nie brali pożyczki występuje do nich o jej spłatę. Odpowiedź na to pytanie stanowi właśnie powyższy akapit. Dzieje się tak dlatego, że Państwa dług został wykupiony przez jeden z NSFiZ-ów i to on wnosi o jego spłatę.

Otrzymanie nakazu zapłaty nie oznacza oczywiście, że należy natychmiast przystąpić do jego spłaty. NSFiZ-y często nabywają wierzytelności, których wcale nie trzeba spłacać, gdyż są np. przedawnione. Podmioty te również popełniają błędy, które wprawne oko prawnika może wychwycić i wykorzystać pisząc zasadny sprzeciw od nakazu zapłaty.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 2


  • Ryszard 24 grudnia 2016 o 01:56

    80% spraw nieprzedawnionych można wygrać. Niestety trafiają się sędziowie-debile, dla których kartka papieru z cyferkami i pieczątką jakiegoś specjalisty ds. sądowych, nie wiadomo skąd wziętego, przy braku jakichkolwiek podpisów osób zawierających cesję – muszą pochodzić z cesji, bo w jakim innym celu powód by tę kartkę dołączał… Brak słów by to skomentować

    Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 27 grudnia 2016 o 17:25

    Panie Ryszardzie, z doświadczenia życiowego wynika, że firma windykacyjna nie idzie do sądu jeśli rzeczywiście skutecznie nie nabyła wierzytelności 🙂

    Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook