Egzekucja przedawnionych odsetek c.d.


Opublikowano oCiąg dalszy artykułu: Egzekucja przedawnionych odsetek.

Co zrobić, gdy masz do zapłacenia horrendalnie wysokie odsetki?

Skupmy się teraz na zasadniczym problemie. Wiesz już, że nie jesteś w stanie uniknąć zapłaty długu orzeczonego nakazem zapłaty. Jakaś kwota należy się wierzycielowi od Ciebie i nic nie poradzisz. Komornik chce jednak, abyś zapłacił obok należności głównej duże odsetki. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na datę wydania nakazu zapłaty, która jest określona w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji. Jeśli data ta jest bardzo odległa, to już wiemy o co chodzi. Teraz trzeba się zorientować, czy odsetki policzone od kwoty należności głównej nie są przedawnione. Do przerwania biegu przedawnienia może dojść w różnych okolicznościach. Zwykle jednak, po tym jak sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, przerwanie biegu przedawnienia odsetek następuje po każdym skierowaniu sprawy do komornika. Wierzyciel, aby ochronić swoje roszczenie również w zakresie odsetek przed przedawnieniem, powinien co niespełna 3 lata kierować sprawę do egzekucji. Taka skrupulatność zdarza się jednak nieczęsto. Zwykle wierzyciele występują do komornika tuż po uzyskaniu nakazu zapłaty, a potem tuż przed upływem 10 lat po zakończeniu pierwszej egzekucji. I to jest Twoja szansa. W takiej sytuacji musisz zorientować się kiedy komornik prowadził poprzednie egzekucje na podstawie tego samego nakazu zapłaty. Powinno to wynikać z wykazu należności egzekwowanych przez komornika. W jednej z pozycji może się tam pojawić informacja o kosztach poprzedniej egzekucji. Może to także wynikać z nabitych na nakazie zapłaty klauzul w zakresie kosztów poprzednio prowadzonych egzekucji.

Jeśli już wiesz, że odsetki są przedawnione, a postępowanie egzekucyjne jest w toku, powinieneś w sprawie wystąpić do wierzyciela o ograniczenie egzekucji, albo złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. O tych działaniach powiem więcej w kolejnym wpisie.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 2


  • AngelaM 24 listopada 2016 o 17:00

    Komornik zajął mi wynagrodzenie. Głupia sprawa, nie wiem jak rozmawiać z moim szefem, bo mi strasznie głupio. Najchętniej to bym wszystko zapłaciła i się nie wygłupiała, ale wydaje mi się, że liczą sobie za dużo odsetek. mam do spłaty 2300 zł, a oni chcą odsetek prawie 3tys? Czy takie odsetki są legalne, bo czytałam, że są jakieś limity odsetek, proszę o wyjaśnienie.

    Odpowiedz

    • Radosław Owczarkowski 26 listopada 2016 o 10:04

      W tym wypadku, bardziej niż o limity chodzi najprawdopodobniej o przedawnienie odsetek. Kwestię trzeba byłoby szczegółowo wyjaśnić dodatkowymi pytaniami, Dlatego najlepiej będzie, jeśli Pani z nami się skontaktuje.
      Jeśli samego nakazu zapłaty nie da się już podważyć, to być może w Pani przypadku będzie możliwe uniknięcie zapłaty pokaźnej części odsetek.

      Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook