Egzekucja przedawnionych odsetek


Opublikowano oPrzedawnione odsetki są dochodzone przez wierzycieli legalnie. To ty, jako dłużnik, musisz podjąć działania zmierzające do uniknięcia zapłaty przedawnionych odsetek za należności orzeczone sądowym nakazem zapłaty. W typowych sprawach o zapłatę kwoty pieniężnej, podstawą prowadzonej przez komornika egzekucji jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Nakazem zapłaty sąd zasądza od dłużnika nie tylko kwotę należności głównej, ale także należne wierzycielowi odsetki zgodnie z wnioskiem zawartym w pozwie, od dnia wymagalności należności głównej. W bardzo wielu przypadkach kwoty egzekwowanych przez komorników odsetek przewyższają kwotę należności głównej.

Przykład: Dłużnik był winny firmie telekomunikacyjnej 1000 zł za niezapłaconą fakturę, a obecnie komornik dochodzi od niego kwoty 4000 zł, w tym 2000 zł odsetek i 100 zł kosztów.

To, jakie są składniki należności dochodzonej przez komornika, wskazane jest w pierwszym piśmie, jakie przesyła komornik, czyli w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji. Jeśli doszukasz się w tym wykazie pozycji obejmującej duże odsetki, na pewno musisz dobrze się zastanowić i przeanalizować swoją sytuację. W wielu przypadkach można podjąć działania, które kilkakrotnie zmniejszą wartość egzekwowanych od Ciebie odsetek. Pierwszą rzeczą jest oczywiście zawsze analiza sprawy pod kątem możliwości uniknięcia płatności w ogóle, do czego może doprowadzić złożony w odpowiedniej formie i czasie sprzeciw od nakazu zapłaty. O tym jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym pisaliśmy wielokrotnie w innych naszych wpisach.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 3


 • Roman 24 listopada 2016 o 17:03

  Chciałem zapytać ile komornik może zabrać mi z wypłaty. Mam najniższą krajową, a Prokura ściąga ode mnie jakieś pożyczki z PKO?

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 25 listopada 2016 o 09:25

   Najniższe krajowe wynagrodzenie jest wolne od zajęć komorniczych. W 2016 roku wolna od zajęcia jest więc kwota 1335,69 zł. Warto wspomnieć, że Kwota ta obowiązuje w standardowej sytuacji, a więc przy jednej umowie o pracę na cały etat.. Proporcjonalnie ta kwota się zmniejsza, jeżeli praca świadczona jest w niepełnym wymiarze czasu pracy.
   Ponadto, jest sporo zastrzeżeń dotyczących innych rodzajów umów, tzn. umów zlecenia i o dzieło. W tych przypadkach, każdorazowo trzeba komornikowi wykazać, że taka umowa jest jedynym, stałym źródłem dochodu dłużnika. Wtedy komornik zastosuje podobne limity jak w przypadku umowy o pracę. Z automatu, natomiast będzie mógł zająć całą wierzytelność z tego tytułu.
   Pytania na ten temat pojawiają się bardzo często, dlatego już wkrótce opublikujemy na ten temat artykuł. Proszę śledzić naszego bloga.

   Odpowiedz

 • tomi 19 stycznia 2017 o 11:58

  polecam lekture: http://www.eporady24.pl/dochodzenie_odsetek_od_dluznika,pytania,4,83,6087.html to zwłaszcza może przydać się osobom po drugiej stronie – coś na zasadzie “mam nakaz na ciebie” 😉 tak to w życiu bywa że raz się jest dłużnikiem a potem równie dobrze można być wierzycielem…

  Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook