Nakaz zapłaty – pożyczka Providenta sprzed wielu lat


Opublikowano oDostałem nakaz zapłaty od firmy Ultimo. Nakaz dotyczy pożyczki Providenta sprzed wielu lat. Nigdy nie miałem nic wspólnego z firmą Ultimo. Co mogę zrobić?

Na polskim rynku działa wiele firm windykacyjnych. Firmy te specjalizują się w skupowaniu długów z pożyczek i kredytów. Jedną z takich firm jest Ultimo, która występuje w imieniu Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

Mechanizm funkcjonowania firm windykacyjnych nie jest skomplikowany – firmy te każdego roku skupują masowo zadłużenia z firm pożyczkowych (np. Provident) lub z banków. Następnie dochodzą one zapłaty przed sądem w swoim imieniu. Jeśli dostałeś nakaz zapłaty lub pozew od firmy, z którą nigdy nie podpisywałeś żadnej umowy, opisany wyżej przypadek prawdopodobnie dotyczy Ciebie. Nie musisz jednak wpadać w panikę gdyż istnieje duża szansa, że uda się uniknąć zapłaty długu i szybko sfinalizować sprawę w sądzie. Firmy windykacyjne skupują często także przedawnione długi. W takiej sytuacji do uchronienie się od płacenia może wystarczyć sam zarzut przedawnienia. Warto jednak w każdym przypadku dobrze prześledzić zawartość złożonych w sądzie przez firmę windykacyjną dokumentów, aby odszukać także inne argumenty, którymi mógłbyś zawalczyć o swoje prawa. W sprawach, w których do tej pory udzielaliśmy porad, równie częstym błędem firm windykacyjnych co przedawnienie ich roszczenia, było nieudowodnienie w ogóle posiadania prawa do danej wierzytelności nabytej od wierzyciela pierwotnego – banku, firmy pożyczkowej, operatora telekomunikacyjnego itp. Takie sprawy teoretycznie sąd powinien brać pod uwagę z urzędu, tzn, bez Twojego starania się, wychwycić mankament w złożonym przez firmę windykacyjną, czy NSFIZ (niestandaryzowany sekurytyzowany fundusz inwestycyjny zamknięty zajmujący się obrotem wierzytelnościami) i oddalić powództwo, broniąc tym samym Twoich praw. Tak niestety bardzo często się nie dzieje. Sądy wydają nakazy zapłaty, a dopiero po tym, jak pozwany sam zwróci uwagę na pomyłki i niedociągnięcia, swoją decyzję zmieniają oddalając powództwo. Dlatego miej oczy i uszy otwarte. Jeśli dostałeś nakaz zapłaty – orientuj się!

 


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 5


 • Katarzyna231 8 listopada 2016 o 12:20

  Ultimo straszy mnie, że odda sprawę do sądu. Czy oni tak mogą naprawdę mnie oskarżyć przed sądem? Nie chcą mi powiedzieć co to za długi, a ja teraz nie mam pieniędzy. Chcą jakąś ugodę podpisywać ze mną. Może to chodzi o Providenta, ale nie wiem, to już tak dawno było, że nawet nie mam dokumentów.

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 8 listopada 2016 o 12:26

   Pani Katarzyno, proszę o kontakt i wysłanie dokumentów. Nasz adres mailowy: biuro@mamnakaz.pl. Ugoda z ultimo czy z jakąkolwiek firmą windykacyjną to jest opcja ostateczna. Najpierw trzeba dobrze zorientować się jakimi prawami Pani dysponuje. Jakie jest ryzyko w sprawie. Czy oni rzeczywiście mogą spełnić swoje groźby i czy mogą skutecznie windykować od Pani jakieś należności. Bardzo często firmy tego typu dochodzą należności przedawnionych, albo źle udokumentowanych. Nawet jeśli nakaz zapłaty na ich rzecz zostanie wydany, to łatwo można go uchylić i sprawę wygrać.

   Odpowiedz

 • Marta Nowacka 24 listopada 2016 o 16:57

  Witam serdecznie,

  Proszę powiedzieć mi czy ja mogę coś zrobić jeśli mi komornik zajął konto, a chodzi o jakieś stare zadłużenie w Providencie. Oni to ponoć sprzedali jakiejś firmie, chyba właśnie Ultimo. Nie dostałam nigdy od nich żadnego wezwania, ani pisma, po prostu po 12 albo 13 latach nagle mi komornik siadł na konto. Jak się do tego zabrać, co mam zrobić i czy w ogóle jest sens walczyć. Tą pożyczkę wzięłam na 2000 zł, a teraz chcą ode mnie ponad 4000 zł. Nie jestem w stanie zapłacić takich pieniędzy, czy mogę liczyć na pomoc?

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 25 listopada 2016 o 09:35

   Pani Marto. Myślę, że uda nam się pani skutecznie pomóc. Jest kilka konkretnych kwestii do wyjaśnienia, dlatego proszę o kontakt telefoniczny. Szybciej i bezstresowo wyjaśnimy czy gra warta jest świeczki i jak ją poprowadzić.
   Tak z grubsza, to jeśli w pani sytuacji uda nam się udowodnić, że bez swojej winy nie odebrała Pani kiedyś nakazu zapłaty, to myślę, że jest duża szansa na sukces.

   Odpowiedz

   • Ryszard 24 grudnia 2016 o 01:24

    Przecież sprawy z Ultimo od Providenta nie da się przegrać. Oni w ogóle nie kupili tego długu, a raczej – kupili kota w worku od pasera.

    Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook