Święta, święta i … NAKAZ!


Opublikowano o


best, przedawnienie

Dostałeś nakaz zapłaty na koniec grudnia? Firmy windykacyjne liczą, że przegapisz termin w świąteczno – noworocznym zabieganiu. Najwięcej takich grudniowych nakazów w tym czasie dostajemy z Sądu Rejonowego w Elblągu. Odpowiadamy dlaczego.

W okresie świątecznym przeważnie wszyscy mamy co robić. Sprzątamy mieszkania, robimy zakupy, pakujemy prezenty, uganiamy się za choinką i za karpiem. Potem jedziemy do rodziny, uczestniczymy w spotkaniach, wigilii, pasterce. Potem też mamy co robić, bo wracamy do domu, bo Sylwester… W tym czasie przestawiamy się na nieco inny tok myślenia i działania. W tym czasie łatwiej jest przeoczyć jedną z przesyłek, która legła na stole obok kartek od wujka i cioci, bombek i świątecznego iglastego stroika.

Ta jedna odłożona na bok przesyłka może dużo kosztować. A właściwie dużo może kosztować jej przeoczenie i zbagatelizowanie. W tym czasie większą aktywność przejawiają firmy windykacyjne, które do sądów wrzucają więcej pozwów o wydanie nakazów zapłaty. Branżowi specjaliści od długów wiedzą, że w tym szczególnym czasie, mogą liczyć na więcej nieuwagi ze strony dłużników, z których część nawet nie podejmie próby obrony.

Jest to już pewnego rodzaju normą. Z tym trzeba się liczyć, że nieuwaga, o którą w świątecznym czasie łatwiej, jest wykorzystywana. Zastanawiająca jest jednak w tym wszystkim praktyka Sądu Rejonowego w Elblągu, do którego kierowane są całe sterty pozwów od firmy windykacyjnej BEST i jej funduszy (n.p. BEST I Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Dostaliśmy ostatnio od naszych klientów kilka nakazów, doręczonych przez ten Sąd w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, ale o dziwo nie są to nakazy wydane w grudniu, czy chociażby w listopadzie, ale w czerwcu czy we wrześniu. Wygląda na to, że nakazy zapłaty leżały od kilku miesięcy w sądzie po to, by zostać doręczone dłużnikom tuż przed świętami. Spiskowa teoria narzuca się sama, tym bardziej, że w większości tych spraw Sąd elbląski w oczywisty sposób nie jest właściwy do ich rozpoznania. Firma BEST stosuje wybieg procesowy kierując pozwy bez względu na faktyczną właściwość miejscową do swojego miejscowego sądu. I co więcej BEST jest w tym sądzie dobrze traktowany. Sąd wydaje nakazy zapłaty jeden za drugim, oczekując zawsze, że to dłużnik z drugiego końca Polski podniesie zarzut niewłaściwości miejscowej i spróbuje sprawę przekierować do swojego miejscowego sądu.

Jeśli dostałeś nakaz zapłaty z Sądu Rejonowego w Elblągu w sprawie BEST NSFIZ – możemy Ci pomóc. Każdą taką sprawę możesz u nas bezpłatnie skonsultować. Ważne jest żeby działać szybko, jak tylko zorientujesz się, że ta koperta, która tak długo zalega obok choinki to nie kolejna kartka z życzeniami.


Radosław Owczarkowski

Komentarze: 2


 • Kazik 29 grudnia 2017 o 13:50

  Właśnie dostałem dzisiaj nakaz zapłaty z Elbląga a sam mieszkam w Kołobrzegu. Na szczęście mnie nie zaskoczyli bo już jestem w domu po świętach. Nie mam nic wspólnego z firmą funduszem sekurytatyzacyjnym best. ile jest teraz dni żeby odwołanie od nakazu napisać?

  Odpowiedz

  • Radosław Owczarkowski 15 stycznia 2018 o 23:25

   Ma Pan 14 dni na złożenia odwołania – sprzeciwu od nakazu zapłaty lub zarzutów od nakazu zapłaty. Z tych doświadczeń, które mam w sprawach ostatnio spływających z SR w Elblągu, dotyczących firmy BEST NSFIZ, wynika, że raczej będziemy tu mówić o sprzeciwie, bo to są przedawnione roszczenia, w sprawach których wydawane są nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym.

   Odpowiedz


Otrzymałeś Nakaz Zapłaty?

Sprawdź czy możesz uniknąć zapłaty długu

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Zadzwoń 600 700 827


POMAGAMY FRANKOWICZOM


Facebook