Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności a przedawnienie.
W tym artykule odpowiemy na pytanie czy nadanie klauzuli wykonalności przerywa bieg przedawnienia. Wyjaśnimy także jakie znaczenie dla twojego zadłużenia ma przerwanie biegu przedawnienia. Zatem jest to artykuł, którego lekturę polecam zwłaszcza dłużnikom, którzy już mają nakaz zapłaty albo wyrok i stają w obliczu wszczęcia przeciwko nim egzekucji komorniczej. Zanim to się jednak wydarzy, wierzyciel musi uzyskać sądową klauzule wykonalności.
Krok zero: sprawdź czy twój nakaz zapłaty jest prawomocny.
To trzeba powtarzać do znudzenia. Nie zawsze nakaz zapłaty czy wyrok zaoczny, który trafia do komornika i wygląda na prawomocny jest naprawdę prawomocny. Aby nakaz zapłaty wydany przeciwko dłużnikowi mógł być egzekwowany, musi stać się prawomocny. Prawomocność zaś, zależy od tego, czy rzeczywiście i prawidłowo nakaz zapłaty został doręczony dłużnikowi. Warto wspomnieć, że nawet po wielu latach od wydania nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego możliwe jest skuteczne zakwestionowanie takich orzeczeń, jeśli nie zostały one prawidłowo doręczone dłużnikowi. Przykładowo, jeśli doręczenie nastąpiło na adres, pod którym dłużnik już nie zamieszkuje lub jest zameldowany, lub zostało przekazane osobie trzeciej, która nie była domownikiem adresata, istnieje podstawa do wznowienia sprawy. To jest punkt wyjścia, to jest krok zero w Twoim dochodzeniu sprawiedliwości. Zawsze będziemy o to Ciebie pytać jeśli zadzwonisz do nas z tematem zadłużenia i prowadzonej przeciwko Tobie egzekucji komorniczej.
Czy klauzula wykonalności przerywa bieg przedawnienia?
Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1) kodeksu cywilnego bieg przedawnienia ulega przerwaniu w wyniku każdej czynności dokonanej przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Sprawa wydaje się trochę zawiła i nie do końca jednoznaczna. Problem tkwi oczywiście w tym czy czynność polegającą na złożeniu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty lub wyrok, można uznać za czynność „przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia”.
Sięgając do orzecznictwa Sądu Najwyższego, zorientujemy się, że sprawa nie jest jednoznaczna także na tym poziomie. W dawniejszym orzecznictwie przyjmowano, że raczej wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu nie przerywa biegu przedawnienia (zob. SN wyrok z 24.09.1971 r., sygn. II CR 358/71; uchwała z 20.02.1974 r., sygn. III CZP 2/74, wyrok z 30.07.2003 r., sygn. II CKN 363/01) , choć były też stanowiska odmienne (zob. SN postanowienie z 28.01.1970 r., sygn. I PZ 2/70). W bardziej aktualnym orzecznictwie SN spotkamy się dużo częściej ze stanowiskiem, że jednak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty lub wyrok przerywa biegu przedawnienia. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 4 października 2023 r. sygn akt I CSK 432/23 stwierdził, że „Zgłoszenie żądania nadania klauzuli wykonalności nie tylko przerywa bieg przedawnienia, lecz również powoduje, że przedawnienie nie będzie biegło do chwili ukończenia postępowania klauzulowego, czyli przez okres, w którym uprawniony nie ma możliwości podejmowania innych działań w celu realizacji roszczenia." (podobnie SN m.in. w dawniejszej uchwale z 16.01.2004 r., sygn.. III CZP 101/03).
Takie stanowisko obecnie należy uznać za dominujące w orzecznictwie, a zatem odpowiadając wprost na pytanie czy klauzula wykonalności przerywa bieg przedawnienia, trzeba odpowiedzieć, że tak, od momentu złożenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przez wierzyciela bieg przedawnienia dochodzonego roszczenia zostaje przerwany.
Skutek przerwania biegu przedawnienia
Zgodnie z art. 124 § 2 kodeksu cywilnego w razie przerwania przedawnienia przez czynność taką jak złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie prawomocnie zakończone.
Dlaczego dłużnik musi to wszystko wiedzieć?
Dłużnik powinien wiedzieć czy bieg przedawnienia roszczeń np. funduszu wierzytelności (takiego jak Jupiter FIZ NFW lub HOIST FIZ NFW czy BEST FIZ NFW, czy PROKURA FIZ NFW). Został skutecznie przerwany czy też nie. Brak przerwy w biegu przedawnienia może bowiem oznaczać, że roszczenie dochodzone przez określony fundusz jest przedawnione i nie musi być realizowane. Dlatego pytanie o to czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty przerywa bieg przedawnienia jest tak ważne także dla samego dłużnika.