Masz nakaz zapłaty?

Masz nakaz zapłaty?

Zadzwoń - porozmawiaj z doświadczonym prawnikiem!

Kontakt 600 700 827

Jak radzić sobie z wezwaniami do zapłaty od Prokura Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Wierzytelności

Prokura Niestandaryzowany Fundusz Inwestycyjny Wierzytelności (Prokura NFIZW) to największa firma windykacyjna w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu. Być może właśnie trzymasz w dłoni nakaz zapłaty wydany na rzecz tej firmy, albo właśnie czytasz propozycję zawarcia ugody przygotowaną przez Prokura NFIZW. Warto, abyś przeczytał ten artykuł zanim podejmiesz dalsze działania, które mogą okazać się nieodwracalne w swych skutkach.

 

Krótki opis Prokura NFIZW
Jako lider rynku windykacyjnego, Prokura NFIZW zajmuje się skupowaniem wierzytelności od instytucji bankowych i finansowych, a następnie próbuje odzyskać długi od klientów indywidualnych oraz firm. Prokura jest jednym z kilku funduszy obsługiwanbych przez grupę kapitałową KRUK SA. Firma ta zbudowała swoją reputację jako największa firma windykacyjna w Polsce, co oznacza, że prawdopodobnie posiada doświadczenie i zasoby do prowadzenia skomplikowanych procesów windykacyjnych. Mimo to, jako dłużnik, masz prawo do obrony i kwestionowania roszczeń, które mogą być niesłuszne lub przedawnione. Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty lub nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od Prokura NFIZW, ważne jest, aby zrozumieć swoje prawa i możliwości obrony przed niesłusznymi lub przedawnionymi roszczeniami.

 

Monit – propozycja ugody - wezwanie – nakaz zapłaty.
Proces windykacyjny zazwyczaj składa się z trzech głównych etapów: przedsądowego, sądowego i egzekucyjnego. W tych etapach przejdziesz od próśb kierowanych przez fundusz (monity), poprzez propozycje ugodowe, aż do wezwania do zapłaty isądowego nakazu zapłaty. Oto krótki opis każdego z nich oraz wskazówki, jak postępować na każdym etapie.
 

Etap przedsądowy

W tej fazie Prokura NFIZW wysyła wezwania do zapłaty, informując dłużników o roszczeniach, które rzekomo posiadają wobec nich. Jeśli otrzymałeś takie wezwanie, zachowaj spokój i zwróć uwagę na następujące kwestie:
 • Czy firma windykacyjna dostarczyła dowody istnienia długu?
 • Czy wysokość zadłużenia jest uzasadniona?
 • Czy istnieją dokumenty potwierdzające nabycie wierzytelności przez Prokura NFIZW?
Jeśli nie masz pewności, jak odpowiedzieć na wezwanie, skonsultuj się z prawnikiem. Unikaj podejmowania pochopnych decyzji, takich jak zawieranie ugody, bez pełnego zrozumienia sytuacji.
 

Etap sądowy

Jeśli Prokura NFIZW zdecydowała się podjąć kroki prawne, otrzymasz dokumenty sądowe. W tym przypadku, nadal masz prawo do obrony. Możesz:
 • Zaskarżyć roszczenie, jeśli jest niesłuszne lub przedawnione.
 • Wymagać dowodów na istnienie i uzasadnienie długu.
 • Zwrócić się do prawnika, który specjalizuje się w pomocy dłużnikom, o reprezentowanie Twoich interesów.
Pamiętaj, że na tym etapie istotne jest działanie w określonym czasie, aby nie przegapić ważnych terminów.
 

Etap egzekucyjny

Jeśli sprawa została przekazana do komornika, nadal masz prawo do obrony. Możesz:
 • kwestionować całość roszczenia, wraz z jego podstawą prawną, czyli np. nakazem zapłaty lub wyrokiem zaocznym, jeśli orzeczenia te nie mogą być uznane za prawomocne,
 • Kwestionować roszczenie, jeśli jest niesłuszne lub przedawnione,
 • Wymagać od komornika pełnego wyjaśnienia procedur i podstaw prawnych egzekucji.
 • Poszukać pomocy prawnej, aby zrozumieć swoje prawa i opcje na tym etapie.
 

Zakończenie

Pamiętaj, aby nie podejmować pochopnych decyzji, takich jak zawieranie ugody z Prokura NFIZW, bez dokładnego zrozumienia wszystkich aspektów sprawy. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w pomocy dłużnikom. Taka pomoc może okazać się nieoceniona, zwłaszcza w trudnych i skomplikowanych sprawach windykacyjnych. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, nasza kancelaria jest gotowa Ci pomóc i przeprowadzić bezpłatną analizę Twojej sprawy. Zadzwoń do nas i skonsultuj sprawę. W pierwszej kolejności przygotuj dokumenty, takie jak:
 • nakaz zapłaty w postepowaniu nakazowym,
 • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
 • wezwanie do zapłaty,
 • propozycja ugody,
 • zawiadomienie o wszczęciu egzekucji lub zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego, albo innych wierzytelności.
Dokumenty pozwolą szybciej zorientować się w Twojej sytuacji oraz lepiej przygotować zakres niezbędnych działań ratunkowych.