Masz nakaz zapłaty?

Masz nakaz zapłaty?

Zadzwoń - porozmawiaj z doświadczonym prawnikiem!

Kontakt 600 700 827
Jeżeli masz nakaz zapłaty, albo, co gorsza, nakaz i komornika na głowie, a przebywałeś za granicą kiedy nakaz zapłaty został wydany, to koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. Na przykładzie opisujemy, że nawet w takiej sytuacji nie wszystko stracone i, że dłużnik może nawet z dużej opresji wyjść obronną ręką. Zobacz jak to zrobić!

Nasz klient w latach 2009 – 2021 mieszkał i pracował w Anglii. Po powrocie do Polski próbował uporządkować swoje sprawy, ale niestety czekały go przykre niespodzianki. Komornik wszczął przeciwko niemu egzekucję. Klient dowiedział się o sprawie, gdy już nastąpiło zajęcie rachunku bankowego. Wtedy zwrócił się do nas o pomoc.
 
Krok pierwszy. Jaka jest podstawa egzekucji?
 
Ustaliliśmy sygnatury postępowań komorniczych oraz podstawowe informacje na temat prowadzonych egzekucji (kto jest wierzycielem, jakie są daty i sygnatury nakazów zapłaty. Okazało się, że egzekucje prowadzone były z dwóch różnych tytułów na rzecz jednego wierzyciela – BEST FIZ NFW. Podstawą egzekucji był nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy w Elblągu z 2017 roku, oraz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym przez Sąd Rejonowy Lublin Zachód z 2012 roku.

Krok drugi. Kiedy byłeś za granicą?

Ustaliliśmy z klientem, w jakich dokładnie okresach przebywał za granicą, jakie wcześniej zaciągał zobowiązania. Jak może wykazać, że nie mieszkał w Polsce w czasie gdy wydane były oba nakazy zapłaty. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym dowodem przebywania i rzeczywistego zamieszkania w Anglii będzie Council Tax Bill za lata 2012 i 2017, czyli dowód opłacenia podatku lokalnego w Anglii związanego z najmem mieszkania. Wskazując na ten dowody udało się wrócić ze sprawą do sądów w Elblągu i w Lublinie, pomimo tego, że oba nakazy zapłaty były już prawomocne i działały w obrocie prawnym.
 
Krok trzeci. Dobrze przygotowany sprzeciw od nakazu zapłaty.
 
Złożyliśmy sprzeciw od nakazu zapłaty w każdej ze spraw. Sąd Lubelski od razu uchylił swój nakaz zapłaty i przekazał sprawę do Sądu Rejonowego w Białymstoku – miejscowo właściwego ze względu na miejsce zamieszkania naszego klienta – (nie)dłużnika. Sąd w Elblągu pracował nad sprawą trochę dłużej, ale za to okazało się, że po zderzeniu się firmy BEST z naszymi argumentami zawartymi w sprzeciwie, wybierają opcję cofnięcia pozwu po 6 latach obowiązywania nakazu zapłaty.

Tutaj możesz przeczytać o tym jak przygotować Sprzeciw od nakazu zapłaty
Krok czwarty. Umorzenie postępowania.

Sąd Rejonowy w Elblągu w konsekwencji cofnięcia pozwu umorzył postępowanie przeciwko naszemu klientowi. Niebawem to samo stało się w Sądzie w Białymstoku. W tamtej sprawie BEST także cofnął powództwo i Sąd umorzył postępowanie.
 
Podsumowanie.
 
Obecnie, klient nie ma postępowań egzekucyjnych. Rozpoczyna nowe życie w Polsce bez problemów z zadłużeniem. W sprawie kluczową kwestią było to, że nakazy zapłaty wydawane były podczas nieobecności dłużnika w Polsce i pracy i mieszkania za granicą. Czasami jest to trudne do wykazania, ale z naszej strony przywiązujemy ogromną wagę do tego, aby te okoliczność dobrze wykazać. W razie braków umów, podatków, w przypadku pracy "na czarno", dobieramy inne dostępne środki dowodowe.
Skontaktuj się z nami jeśli masz podobną sytuację – dołożymy wszelkich starań, żeby Ci pomóc. Kontakt z nami najlepiej rozpocząć od telefonu: 600 700 827.