Czy program wakacji kredytowych wróci w 2025 roku? To pytanie stawia sobie wielu kredytobiorców zadłużonych na podstawie bankowych kredytów hipotecznych. Na chwile obecną (21 marca 2025 roku) odpowiedź jest negatywna. Rząd nie planuje wznowienia programu. Jeśli jednak borykasz się z problemami ze spłatą kredytu przeczytaj cały artykuł. Sugerujemy w nim inne prawne rozwiązania, które mogą Cię zainteresować.
Wakacje kredytowe 2025.
Program wakacji kredytowych w Polsce działał w różnych okresach, w zależności od regulacji rządowych. Pierwotnie wprowadzono go w 2022 roku w odpowiedzi na wzrost stóp procentowych, wartości stopy referencyjnej WIBOR, i inflację. Na podstawie ustawy z 7 lipca 2022 r. banki miały obowiązek udzielać wakacji kredytowych od 29 lipca 2022 r. W ramach tego programu kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę rat w 2022 roku (4 miesiące) i 2023 roku (4 miesiące), czyli łącznie do 8 rat. W 2024 roku program został przedłużony na mocy nowelizacji ustawy z 12 kwietnia 2024 r., która weszła w życie 15 maja 2024 r. Banki były zobowiązane udzielać wakacji kredytowych od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w wymiarze 4 miesięcy (2 miesiące od czerwca do sierpnia i 2 miesiące od września do grudnia). Obowiązek ten wygasł zatem z końcem 2024 roku, czyli 31 grudnia 2024 r. W 2025 roku programu rządowego nie przedłużono.
Wakacje kredytowe Bank Pocztowy.
Trzeba pamiętać, że poza rządowym programem uregulowanym ustawowo niektóre banki podejmowały też działania zmierzające do ulżenia kredytobiorcom i to już nie tylko tym z kredytami mieszkaniowymi, ale także tym z kredytami gotówkowymi. Do takich banków należał Bank Pocztowy SA. Wakacje kredytowe Bank Pocztowy promował pod hasłem prolongaty płatności rat lub odroczenia płatności rat. Trzeba jasno powiedzieć, że program ten w Banku Pocztowym działa nadal. Odmiennie niż miało to miejsce w przypadku programu rządowego, program Banku Pocztowego nie jest obligatoryjny dla banku. Bank może udzielić prolongaty, ale nie musi. Zgodnie z ofertą Banku z programu mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy nie mają zaległości w płatności rat kredytu i którzy bez problemów uregulowali ostatnie trzy raty swojego kredytu. W zależności od tego czy wakacje kredytowe będą dotyczyć tylko części kapitałowej raty czy całej raty, to jest w części kapitałowej i odsetkowej, można je dostać na dwa lub trzy miesiące. Trzeba pamiętać, że zawieszone raty trzeba będzie zapłacić. Bank może albo przedłużyć okres kredytowania, albo kwotę odroczonych rat rozłożyć na pozostałe raty, co zwiększy ich wysokość.
A co jeśli się nie łapię na wakacje kredytowe i program prolomgaty?
- dane kredytobiorcy oraz numer umowy kredytowej,
- opis trudnej sytuacji finansowej (np. spadek dochodów, nieprzewidziane wydatki),
- propozycję nowych warunków spłaty (np. wydłużenie okresu kredytowania, obniżenie rat, zawieszenie spłaty),
- dokumenty potwierdzające sytuację (np. zaświadczenie o dochodach, wypowiedzenie umowy o pracę).
Wniosek o restrukturyzację kredytu bank odrzuci lub uwzględni.
- Zgoda na restrukturyzację: Bank może zaproponować zmianę warunków, np. wydłużenie okresu spłaty (co obniża raty, ale zwiększa koszt kredytu), czasowe zawieszenie spłaty kapitału lub całości rat (karencja), zmianę oprocentowania czy konsolidację zobowiązań.
- Odmowa: Jeśli bank uzna, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać nawet po zmianach lub wniosek jest niewystarczająco uzasadniony, może odmówić. Odmowa powinna być uzasadniona, a kredytobiorca poinformowany o przyczynach.
- Negocjacje: Bank może przedstawić własną propozycję, dostosowaną do sytuacji kredytobiorcy i jego interesów, np. częściowe umorzenie odsetek w wyjątkowych przypadkach.
WIBOR – as w rękawie kredytobiorcy.
Kancelaria WIBOR Wrocław