Jupiter FIZ NFW Getback SA, Capitea SA, ASSETA SA - elementy układanki.
Zajmujemy się od wielu miesięcy pomocą dłużnikom, którzy są zadłużeni w funduszu Jupiter. Dłużnicy, którzy dostali nakaz zapłaty od Jupitera, albo zajęcie komornicze, często dopytują o to skąd nagle stali się dłużnikami tego funduszu i co to jest za podmiot. Przyszła pora na to, żeby tę kwestię dokładnie wyjaśnić.
Jupiter Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Wierzytelności, bo tak brzmi pełna nazwa funduszu jest podmiotem dość świeżym na rynku obrotu wierzytelnościami, bo powstałym w roku 2022. Z miejsca fundusz ten rozpoczął przejmowanie pakietów wierzytelności od szeregu różnych funduszy związanych niegdyś z wrocławską firmą windykacyjną Getback SA, która była głównym bohaterem tzw. „afery Getbacku”.
Działalność GETBACK SA i afera Getbacku.
Tutaj trzeba uczynić dygresję na temat firmy Getback SA, ale tylko w zakresie takim, jaki może być pomocny w odkrywaniu „tajemnicy” naszego głównego bohatera, czyli funduszu Jupiter FIZ NFW. Otóż, 7 lutego 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała ostateczną decyzję w sprawie GetBack SA na mocy której, GetBack SA został obciążony różnymi karami i nakazami, a między innymi Getbackowi cofnięto zezwolenie na zarządzanie funduszami sekurytyzowanymi (takimi jak np. sam Jupiter). Przypomnijmy, że do początku afery Getbacku, czyli do roku mnw. 2018 Getback jako duża firma windykacyjna zarządzał wieloma tego rodzaju podmiotami, w tym:
- Universe 3 NSFIZ
- Universe NSFIZ
- GetPro NSFIZ,
- Debito NSFIZ,
- Universe NSFIZ,
- Altus NSFIZ Wierzytelności,
- Altus NSFIZ Wierzytelności 3,
- GetBack Windykacji Platinum NSFIZ
- GetBack Windykacji Platinum NSFIZ 2,
- GetBack Windykacji NSFIZ (potem: Grom Windykacji NSFIZ),
- Centauris 3 NSFIZ,
- Trigon Profit XIV NSFIZ (przemianowany na Lumen Profit 14 NSFIZ), i kolejne numeracje (XV, XVI, XVIII, XX, XXI, XXII)
- Open Finance Wierzytelności Detalicznych NSFIZ;
- Debito NSFIZ.
- EasyDebt NSFIZ
- Eques Debitum NSFIZ
Znacząca większość tych funduszy została zlikwidowana w procesie likwidacji funduszy, który był lub cały czas jest prowadzony głównie przez Whiteberg TFI. Wierzytelności przysługujące kiedyś tym funduszom jednak nie zdematerializowały się, choć znacząco straciły na wartości. W ciągu ostatnich 2 lat znacząca część tych wierzytelności przejęta została przez nowy fundusz – JUPITER FIZ NFW. Dodajmy, że wyłącznym uczestnikiem funduszu Jupiter jest spółka Capitea SA, czyli... Getback SA funkcjonujący pod nowym szyldem.
I to jest prawie cała „tajemnica”, o której chcieliśmy powiedzieć. W przyrodzie nic nie ginie, czasami tylko zmienia stan skupienia, albo właściciela.
Nakz zapłaty na Jupiter, kontak z Asseta SA
Na koniec jeszcze jedna drobnostka. Otóż przed wydaniem nakazu zapłaty, w czasie np. negocjacji będzie z dłużnikiem kontaktować się w imieniu funduszu Jupiter firma Asseta SA, także z Wrocławia. Jest to serwisant wierzytelności, firma windykacyjna, która obsługuje dany fundusz wierzytelności. Jeśli przyjrzymy się dokumentom rejestrowym tejże spółki, to okaże się, że nie jest to żadna zewnętrzna spółka, ale dobrze znany układ. Otóż, jedynym ujawnionym w rejestrze KRS wspólnikiem spółki Asseta SA jest spółka TV 6 sp. z o.o., a ta z kolei spółka ma trzech wspólników rejestrowanych w KRS, w tym Capitea SA (z dużą przewagą ilości udziałów) i Getback SA..
Dłużnik Jupitera ma płakać czy śmiać się?
Lepiej oczywiście się śmiać. Jest to zdrowsze dla ducha i ciała. A poważnie rzecz ujmując, zmiana wierzyciela w takich okolicznościach (przejmowanie wierzytelności w związku z likwidacją funduszy i aferą Getbacka) może dla dłużnika oznaczać tylko poprawę jego sytuacji względem wierzyciela oraz pojawienie się nowych argumentów do obrony przed windykacją. Powtarzam to jak mantrę, ale to bardzo ważne: są takie sytuacje, kiedy pomimo upływu wielu lat od wydania nakazu zapłaty, nakaz nadal można skutecznie podważyć, a co do zasady każda cesja wierzytelności tworzy nowe problemy dowodowe dla wierzyciela, który musi udowodnić istnienie i wysokość wierzytelności.
Dlatego w sprawach gdzie wierzycielem jest fundusz Jupiter FIZ NFW warto bardzo poważnie zająć się sprawą na każdym jej etapie, czy to przy okazji np. propozycji ugody składanej przez fundusz, czy to na etapie po otrzymaniu wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty (bez względu na to czy jest to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym czy nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym), czy też na etapie prowadzonej egzekucji komorniczej. Na każdym z tych etapów można podjąć próbę uwolnienia się od długu.
Nie musisz zajmować się tym wszystkim sam. Skorzystaj z naszej pomocy. W tego rodzaju sprawach pomożemy bezpłatnie przeanalizować stan faktyczny Twojej sprawy.